„CIAŁO OTWARTE” – NABÓR DO SEKCJI SZTUK WIZUALNYCH

46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI
Świnoujście, 15-27 VIII 2016

© Fama - Międzynarodowy Kampus Artystyczny, The International Artistic Campus, projekt - Andrzej Pawełczyk

„CIAŁO OTWARTE” – NABÓR DO SEKCJI SZTUK WIZUALNYCH

Do 15 maja czekamy na zgłoszenia do sekcji sztuk wizualnych. Tegoroczny temat to: „Ciało otwarte – ciało ludzkie, ciało miasta, ciało państwa”.

Adresatami projektu są studenci i absolwenci szkół / wydziałów artystycznych, performerzy oraz czynni artyści zainteresowani działalnością kuratorską. Zakwalifikowani uczestnicy sekcji biorą udział w postępowaniu konkursowym Famy i mogą zdobyć, poza nagrodami głównymi, także Nagrodę im. Jana Sawki w kategorii sztuki wizualne.

Projekt dotyczy szeroko pojętych sztuk wizualnych, otwarty jest na działania performatywne, interwencje w przestrzeni poza galeryjnej, instalacje i obiekty mogące funkcjonować w przestrzeni miejskiej, jak i na formy tradycyjne: malarstwo, grafikę, rzeźbę, fotografię. Ponieważ projekt dotyczy również „ciała miasta”, można sięgnąć po środki formalne używane w sztuce ingerującej w organizm miasta, funkcjonującej poza przestrzenią galeryjną w formie znaku, pomnika, instalacji, hasła, reklamy.

„Dominującą cechą współczesności jest permanentny stan przekraczania: transgresja rozumiana jako imperatyw, który zakłada otwartość granic i ograniczeń ‚ciała’ lub zdolność do ich przekraczania, bez względu na konsekwencje. ‚Otwarte ciało’ jest bolesną, ale i ekstatyczną figurą współczesności, zarówno poprzez gest oddania, jak i zawierzenia nadrzędnej idei. Czy to w ucieczce przed figurą obcego, czy poprzez ‚motyw pożarcia’. ‚Ciało otwarte’, poddane eksperymentom społecznym, opresji transfiguracji i bio-manipulacji, przekraczające granice fizjologii, może być początkiem kresu człowieka, kultury i dotychczasowego porządku społecznego. Indywidualność-osobność, będąca fundamentem współczesnej kultury, staje się coraz  bardziej odległą i wrogą ideą, odrzucaną na rzecz homogenizacji i kultury masowej. Motyw ‚ciała otwartego’, można analizować również w kontekście cielesności i tożsamości płci lub jako figurę behawioralną i antytezę ‚ciała miasta’ czy ‚ciała państwa’. Bez względu na sposób opisu, ‚otwartość’ stała się wartością krytyczną współczesnej cywilizacji zachodniej i podlega gwałtownemu przewartościowaniu.”

ms44 | Andrzej Pawełczyk

Przeczytaj regulamin festiwalu i wypełnij formularz zgłoszeniowy: ZGŁOŚ SIĘ. Do zgłoszenia należy dołączyć propozycję pracy, która miałaby zostać zaprezentowana podczas wystawy (projekt, zdjęcie, reprodukcja, link). Lista zakwalifikowanych prac zostanie ogłoszona do 30 czerwca 2016.

Planowany termin tegorocznej Famy to 15-28 sierpnia 2016. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej festiwalu oraz naszego profilu na FACEBOOKU.

« »