KINO | ŁUKASZ Z BAŁUT, BANANA SHARK, MICHAŁ TURLEWICZ

46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI
Świnoujście, 15-27 VIII 2016

  • Data 19.08.2016
  • Godzina 21:00
  • Adres ul. Wojska Polskiego 1, Świnoujście
  • Miejsce Miejski Dom Kultury

Trzech twórców, trzy różne opowieści o świecie, trzy odmienne sposoby przekształcania opowieści w film. Projekcja dla widzów dorosłych.

ŁUKASZ CIEŚLAK (ŁUKASZ Z BAŁUT) | Artysta multimedialny, który aktywnie działa w Łodzi i nie tylko na przestrzeni ostatnich 10 lat. Pomysłodawca i współorganizator Festiwalu Kultury Bałuckiej (2007-2009) i Radia Wolne Bałuty – cyklu audycji prezentowanych na antenie studenckiego radia Żak (2008). Autor licznych filmów i piosenek o Bałutach, poprzez swoje działania rozpoznawalny nie tylko na terenie miasta. Zajmuje się także performancem, instalacją artystyczną, fotografią i muzyką. Artysta, z jednej strony partycypuje w życiu miasta, z drugiej – jest bacznym obserwatorem łódzkiej codzienności, a także swoich osobistych relacji z przestrzenią. Filmy Łukasza z Bałut prezentowane były m.in. w TVP Kultura, MS w Łodzi i Galerii Rondo. Prowadzi filmowe dzienniki GORZEJ BYĆ NIE MOŻE. Utwór Łukasza „Dziewczyno ze mną chodź” nagrany wspólnie z Elektrycznym Węgorzem był w radiu Żak powerplayem w 2013. Współpracował z Teatrem Realistycznym w Skierniewicach, był gościem Spotkania Przy Kakale 2015. OPOWIEŚĆ O SMUTKU – ExwzwODUS  to artystyczny dokument. Jego premiera odbyła się w 2014 roku w Teatrze Szwalnia.

BANANA SHARK | Studenci Łódzkiej Szkoły Filmowej z wydziałów Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej oraz Organizacji Sztuki Filmowej. Wielokrotnie nagradzani na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych oraz artystycznych, stypendyści Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. SKŁAD: Wojtek Jobczyk – kierownik produkcji, Aleksandra Wit – reżyser, Adrian Jaszczak – operator, Marlena Jabłońska – operator, Artur Hanaj – udźwiękowienie, scenograf, Bartosz Kargol – produkcja, Karolina Specht – postprodukcja. Zaprezentują filmy: NIEPRAWDOPODOBNIE ELASTYCZNY CZŁOWIEK, ZACZYN, BEREK, ZDROWAŚKA, WYSYP JAROSZLAMÓW.

MICHAŁ TURLEWICZ | Student prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, który podjął się wyzwania przedstawienia problemu szczęścia w krótkometrażowym filmie. Jego prace od kilku lat stale figurują w programach ogólnopolskich i międzynarodowych niezależnych przeglądów i festiwali filmowych w całym kraju, za co został wyróżniany oraz wielokrotnie nagradzany. Jego poprzednie produkcje to m. in. „Kulawi” oraz „Mankament”. „Kulawi” spotkały się z uznaniem jury na VII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Drzwi, zdobywając III miejsce i Brązową framugę w kategorii Fabularne kino amatorskie, na 31. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym UpTo21, zdobywając III miejsce oraz otrzymał główną nagrodę (ex aequo) – Frapę, w kategorii Bohater na 3. Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Frapujących. SKORUPKI: FILM O SZCZĘŚCIU – Pani Alicja trzyma na zimę wszystkie kwiaty w swoim mieszkaniu, hodując iście afrykańską dżunglę. Uprawy podjadają ślimaki, których jednak nie potrafi zwalczyć i z którymi utrzymuje niestabilny rozejm. Marcin wynajmuje u niej pokój, gdzie spędza czas konstruując modele samolotów. Szukając pracy natrafia na ciekawą ofertę w muzeum lotnictwa; zdobycie tego stanowiska zamienia się w jego życiowy cel. Bilka niedawno rozstała się ze swoim partnerem, w którym widziała całe swoje życie i spełnienie. Mimo braku kontaktu jest od niego wciąż emocjonalnie uzależniona; nieprzyjazne środowisko i degradująca praca nie poprawia sytuacji. Ukojenie może znaleźć tylko w ciepłym kokonie dżungli pani Alicji. Losy bohaterów splatają się w niewielkim, pełnym kwiatów (i magicznych ślimaków) mieszkaniu w kamienicy.

VIDEO