MIEJSCA LITERATURY | MACIEJ WASIELEWSKI – spotkanie autorskie OBCY W RAJU

46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI
Świnoujście, 15-27 VIII 2016

  • Data 18.08.2016
  • Godzina 17:30
  • Adres ul. Armii Krajowej 13, Świnoujście
  • Miejsce Galeria Miejsce sztuki44

MIEJSCA LITERATURY | Kolejna edycja cyklu realizowanego na Famie od 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku tematem przewodnim projektu jest WYSPA. Wybór tematu jest umotywowany położeniem geograficznym Świnoujścia, miasta 44 wysp. Zakres tematyczny projektu wyznaczają takie zagadnienia, jak: przestrzeń osobna, emigracja, wykluczenie, ucieczka, podróż geograficzna i podróż przez historię, pamięć indywidualna i zbiorowa, zderzenie tego, co wspólne z tym, co indywidualne, granice geograficzne, mentalne i duchowe.

Spotkanie autorskie OBCY W RAJU | Tematem spotkania będzie książka Macieja Wasielewskiego „Jutro przypłynie królowa”. Autor trafia na koniec świata, do miejsca niedostępnego, gdzie nikt nie może się dowiedzieć, że ma do czynienia z reporterem. Akcja dzieje się w raju niedostępnym dla turystów. Wyspa Pitcairn to skrawek lądu na Oceanie Spokojnym rządzący się swoimi – niezrozumiałymi dla Europejczyka – prawami i rytuałami. Obecnie żyje tam kilkadziesiąt osób. Mieszkańcy z tajemniczych powodów niechętnie patrzą na obcych. Wasielewski dostał się na wyspę, podając się za antropologa badającego żeglarskie sagi. To, co odkrył, okazało się jeszcze bardziej skomplikowane, niż przeczuwał. Książka każe zastanowić się nad znaczeniem, tego, co ukrywane przed wzrokiem obcych, stając się przy tym metaforą piekła, które my, ludzie, tworzymy sobie nawzajem.

MACIEJ WASIELEWSKI (ur. 1982) | Był ulicznym grajkiem w Nowej Zelandii, kopał rowy na warszawskich budowach i patroszył ryby na Wyspach Owczych. Jest finalistą pierwszej edycji konkursu stypendialnego Fundacji Herodot im. R. Kapuścińskiego. Autor książek „Jutro przypłynie królowa” (2013), „Bim, bam, bom, mogę wszystko!” (2013) i współautor „81:1. Opowieści z Wysp Owczych” (2011), nominowanej do Nagrody im. Beaty Pawlak. Nominowany do kilku nagród dziennikarskich i literackich.

Moderator: DAREK FOKS | Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach literackich i wielokrotnie prowadził warsztaty literackie. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”. Opublikował m.in. „Ustalenia z Maastricht” i „Wielkanoc z tygrysem”. Jego teksty publikowano w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Wydana nakładem ha!art książka „Kebab Meister” uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2013. W roku 2014 został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jego tom poetycki „Rozmowy z głuchym psem” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Gdynia.