BIEL, FURUTANI, MIZOBUCHI – performans SKOŁOWACENIE

46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI
Świnoujście, 15-27 VIII 2016

  • Data 25.08.2016
  • Godzina 16:30
  • Adres ul. Hołdu Pruskiego 10, Świnoujście
  • Miejsce Podwórko, ul. Hołdu Pruskiego 10

SKOŁOWACENIE | Performance z elementami tańca butoh. Improwizowana forma oparta na relacji dźwięku, ruchu i przestrzeni. Zderzenie trzech postaci i ich odpowiedź na zastane środowisko, zawierające miejsce, czas i publiczność.

SKŁAD | Michał Biel – saksofon barytonowy / Michiyasu Furutani – ruch, taniec / Yuri Mizobuchi –  głos, mezzosopran

MICHAŁ BIEL | Artysta dźwiękowy o dużych skłonnościach do jednostajnych prozaicznych posunięć, wręcz obsesyjnie czerpie przyjemność z powtarzalności. Bardzo aktywny na polskiej scenie muzyki improwizowanej. Współtworzy grupy: Bachorze, Cococlock, Mikrobi.T, trio z japońską mezzosopranistką Yuri Mizobuchi oraz Maćkiem Maciągowskim, trio performatywne z kontrabasistą Adamem Goodwin’em i tancerzem butoh Michiyasu Furutani. Wziął udział w wielu różnych projektach współpracując z tancerzami, choreografami i innymi muzykami. Jest częścią laboratorium poświęconego relacji dźwięku i fizyczności OSMOSIS Poznań/Berlin. Instrument przewodni: saksofon barytonowy.

MICHIYASU FURUTANI | Performer i tancerz urodzony w Osace, w Japonii gdzie ukończył studia na wydziale Sztuk Pięknych i Dramatu. Butoh studiował m.in. z Kaita Masaru, należał do grup: Daizuko Farm, SAL VANILLA i YAN-SHU. Doświadczenie oraz umiejętności Michiyasu są jednak różnorodne, budowane na dużej aktywności performera we współpracy z wieloma reżyserami teatralnymi, filmowcami, tancerzami, aktorami oraz muzykami. Jako tancerz chętnie eksperymentuje z technikami modern, improwizacji kontaktowej, technikami tradycyjnymi oraz innymi formami badania ekspresji. Obecnie mieszka w Berlinie.

YURI MIZOBUCHI | Japońska mezzosopranistka. Ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Akademii Sztuk Pięknych Kyoto u prof. Tsuyako Mitsui oraz studia Lied und Oratorium na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu u prof. Charlesa Spencera. Stypendystka Fundacji Kultury Yonden, Fundacji Nomura i Music Foundation Rohm. Była finalistką Międzynarodowego Konkursu Johannes Brahms Competition 2011 oraz laureatką pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu FranzSchubert Competition 2013 w Steyr. Jej repertuar sięga od baroku do muzyki współczesnej, muzyki kameralnej, muzyki kościelnej, opery i operetki. Koncertowała w Japonii, Austrii, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Włoszech, Korei i Izraelu. Od 2014 roku mieszka w Berlinie, gdzie po raz pierwszy zderzyła swój klasycznie wykształcony głos z muzyką improwizowaną. Jej niezwykłą wrażliwość oraz wyobraźnię mogli rozpoznać szczęśliwcy, którzy pracowali podczas, sławetnego już, laboratorium ruchu i dźwięku Osmosis.

VIDEO