46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI | Świnoujście, 15-27 VIII 2016 |

46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI
Świnoujście, 15-27 VIII 2016

VIDEO

maxresdefault1

FAMA 2016 | FESTIWAL SZTUK WSZYSTKICH | ZGŁOŚ SIĘ!

WIĘCEJ
maxresdefault

FAMA 2016 | ZGŁOŚ SIĘ!

WIĘCEJ
maxresdefault1

FAMA 2014 | CO SŁYCHAĆ? feat. CZUJESZ TO? / MIEJSCOVNIK

WIĘCEJ
maxresdefault2

FAMA 2012 | FAMY O FAMIE

WIĘCEJ

Aktualności

© FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI, fot. Piotr Morytko

WERDYKT FESTIWALU FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI 2016

Jury festiwalu 46. Fama GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki w składzie: Darek Foks, Janusz Grzywacz, Adam Klocek, Wojtek Kowalski, Jerzy Jan Połoński, Alicja Sawicka, Mateusz Urbański postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

ZAPROSZENIE na Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata, listopad 2016 – otrzymują ORKIESTRA UMFC oraz SWIERNALIS

WYRÓŻNIENIE i tytuł LAUREATA FESTIWALU:

– w kategorii FAN FESTIWALU, w postaci karnetów na obiady w Oflagu – otrzymuje KAMIL ZWIERZCHOWSKI

– w kategorii DEBIUT – otrzymuje SZYMONMÓWI

– w kategorii DZIENNIKARSTWO – otrzymują MARTYNA WOCH, JAKUB ZAKOŚCIELNY oraz MARIA KOSIŃSKA

– w kategorii WOKALIŚCI – otrzymuje PATRYCJA MICHALSKA

– w kategorii SZTUKI WIZUALNE I MULTIMEDIA – otrzymują MIEJSCOVNIK za projekt RE:PIEŚNI, UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY W POZNANIU za projekt ARANEA, KATARZYNA BORYS, MARLENA JABŁOŃSKA oraz LIUDMYLA OVSIIENKO i JUSTYNA PODOLSKA za film STANY PSYCHODRAMY CZYLI DŁUGI LOT PRZEZ ZAMKNIĘTO OKNO

– w kategorii SZTUKI SCENICZNE – otrzymują DWAJ  PANOWIE i OŚRODEK BADAŃ NAD UNIWERSALIZACJĄ HUMORU OBUH

– w kategorii MUZYKA – otrzymują: ORKIESTRA UMFC, GRZECZNI CHŁOPCY, MAX BRAVURA, PERDUO VNC, SHAPELES, SNOWID

NAGRODĘ ORGANIZATORA za pozytywny wkład w procesy organizacyjne, w wysokości 1000, ufundowaną przez  byłych i obecnych dyrektorów festiwalu – otrzymuje: SEKCJA PRODUCENCKA w składzie: WIKTORIA ZAWADZKA, JAROSŁAW MYSONA, MATEUSZ ULCZOK, MACIEJ JASZCZYŃSKI, PIOTR MAŁEK, MARTA DOPIERALSKI, KAROLINA WOJCIECHOWSKA, MONIKA JASIŃSKA, MIKOŁAJ WNĘT, AGNIESZKA BORKOWSKA

NAGRODĘ LAMELAT FAMY za popularyzację artystycznych inicjatyw wśród mieszkańców Świnoujścia, w wysokości 1000 zł – otrzymuje: RESTAURACJA HAMAKI

NAGRODĘ IM. MARKA KASZA dla najlepszego dziennikarza festiwalu, w wysokości 1500 zł, otrzymuje – ŁUKASZ GAMROT

NAGRODĘ IM. MARIANA REDWANA w kategorii literatura, ufundowaną przez ZIPSEE Cyfrowa Polska, oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 750 zł – otrzymują ex aequo: KACPER PŁUSA oraz ALEKSANDER TROJANOWSKI

NAGRODĘ IM. JANA SAWKI w kategorii sztuki wizualne i multimedia, ufundowaną przez ZIPSEE Cyfrowa Polska, oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 1000 zł – otrzymują: AUTORZY WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ „WYSPA” oraz grupa BANANA SHARK.

NAGRODĘ IM. ANDRZEJA JAKÓBCA w kategorii muzyka, ufundowaną przez ZIPSEE Cyfrowa Polska, oraz trzy równorzędne nagrody w wysokości 1000 zł – otrzymują: zespół T/ABORET, MONIKA KOWALCZYK oraz GYPSY AND THE ACID QUEEN

NAGRODĘ IM. ROBERTA PALUCHOWSKIEGO w kategorii sztuki sceniczne oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 1000 zł – otrzymują: PSYCHOTEATR za spektakl „LAS” oraz TEATR KRZYK za spektakl „FACE TO FACE”

NAGRODĘ IM. MAKSA SZOCA za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną, ufundowaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierda Geblewicza, oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 2000 zł – otrzymują: SWIERNALIS oraz BIEL, FURUTANI, MIZOBUCHI za performans SKOŁOWACENIE

NAGRODĘ TRYTON – dla największej osobowości artystycznej festiwalu, ufundowaną przez Prezydenta Świnoujścia, Janusza Żmurkiewicza, oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 4000 zł – otrzymują: MAREK KOŚCIÓŁEK oraz zespół KAGYUMA

NAGRODĘ TRÓJZĄB NEPTUNA dla najlepszego wydarzenia lub projektu zrealizowanego podczas festiwalu, ufundowaną przez GAZ-SYSTEM S.A., oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 4000 zł – otrzymują: AUTORZY FILMU „GDZIE JEST ANNA?” oraz WYKONAWCY KONCERTU „MOJA PARANOJA”

© FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI

GAZETA FESTIWALOWA „FAMIASTO” – NR 3

POBIERZ: FAMIASTO 2016-3

© FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI, fot. Joanna Kurdziel-Morytko

WIWATY I KWIATY I FINAŁ

Ostatni dzień 46. Famy GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki, to oczywiście koncert finałowy, ale także działania Grupy Kakało na miejskich promach oraz nocne jam session w Jazz Clubie Central’a – Scena.

Tegoroczny koncert finałowy „Wiwaty i kwiaty” wyreżyserowali artyści związani z zielonogórską scena kabaretową: Władysław Sikora (Potem, Adin, Adi) oraz Jarek Marek Sobański (Ciach, Słuchajcie, Kabaret Zachodni). Koncert odbędzie się o godzinie 20:30 w świnoujskim Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Podobnie jak na wszystkie wydarzenia festiwalu obowiązuje wstęp wolny.

Sikora i Sobański. Urodzeni 17 sierpnia w różnych latach i miastach, choć obecnie zamieszkują to samo osiedle. Na co dzień związani z legendarnym klubem Gęba przy Uniwersytecie Zielonogórskim, kabaretami Adi oraz Zachodnim, choć na przestrzeni lat wkładali swoje dwadzieścia groszy w żywoty różnych grup artystycznych. Od święta organizują wielkie wydarzenia artystyczne na małą skalę. Wyznają zasadę, że należy być amatorem, bo amator to miłośnik i pasjonat. Brzydzą się zadufanym zawodowstwem i chałturą. Jeden z nich brzydzi się również papryką.

Warto też dodać, że obaj Panowie bywali na Famie dawniej i nie tak dawno, więc tym większa radość, że to właśnie oni podejmą się wyzwania jakim jest przygotowanie tej wisienki na festiwalowym torcie. W interdyscyplinarnym widowisku wezmą udział reprezentanci wszystkich sekcji warsztatowych: „Wiwaty i kwiaty to tytuł tegorocznego koncertu finałowego. Uważamy, że finał powinien być z pompą, tylko że czasem taka pompa niepotrzebnie nadyma widowisko i wtedy już tylko krok od nadęcia. Dlatego pompę zamieniamy na wiwaty i kwiaty – tym samym pompa zostanie, ale taka, co nie nadyma.”

Wśród pozostałych twórców odpowiedzialnych za ostateczny kształt wydarzenia wymienić również należy: Marka Pędziwiatra (kierownictwo muzyczne), zespół Shapeles (sekcja) i Joannę Martyniuk (scenografia).

46. Famę GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki zakończy „Afterfama” w Jazz Club Central’a –  Scena, czyli wielka impreza do samego rana.

© Kapela Maliszów

PRZEDOSTATKI FAMOWSKIE

46. Fama GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki dobiega końca. Przed nami przedostatni dzień festiwalu. Ale za to jaki! Działania artystyczne w podwórkach przy ulicy Hołdu Pruskiego, spektakl, koncert „Wariacje Kolbergowskie” z udziałem Kapeli Maliszów oraz laureata nagrody Grammy – Adama Klocka.

Oficjalnie „dzień dobry” powiemy, a dokładnie zaśpiewamy, w południe na placu Wolności – zagra zespół Sterydy czyli synteza brzmień elektronicznych i instrumentalnych (12.00). Popołudniu wprosimy się ponownie do Hamaków – tam zaśpiewa Monika Kowalczyk (14.00).

Posterunek Energetyczny Enei znów stanie się miejscem prezentacji sztuki studentów Uniwersytetu Artystycznego z Poznania. Ich „Projekt otwarty” nawiązuje bezpośrednio do miejsca prezentacji. O ile określenie „posterunek” ma konotacje raczej niesympatyczne, to „energetyczny” słyszy się już inaczej, a pełna nazwa placówki: posterunek energetyczny brzmi już co najmniej intrygująco. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 14.30.

Popołudnie to artystyczna interwencja w podwórkach przy wzorcowo zrewitalizowanej ulicy Hołdu Pruskiego. Usłyszymy tradycyjne pieśni w wykonaniu Grupy Kakało oraz ich gości (15.30), później zobaczymy performans „Skołowacenie” w wykonaniu polsko-japońskiego trio: Biel, Furutani, Mizobuchi (16.30).

Następnie Fama wprosi się do Pokoju 24, przy ulicy Piłsudskiego 1 (17.15). W ramach projektu „Zaproś Famę do siebie” odbędzie się podsumowanie prac sekcji literackiej. Uczestnicy warsztatów przeczytają teksty, które napisali podczas festiwalu.

Wieczór w Hali Basenu Północnego to premierowy spektakl intuitywny „Rozbitkowie z planety Ziemia” przygotowany w wyniku połączenia sił wrocławskiego Psychoteatru i aktorów warszawskiej Akademii Teatralnej – metodą improwizacji, w trakcie kilku dni prób podczas Famy (19.00).

Kolejne wydarzenie zapowiadane jest jako jedno z najważniejszych 46. Famy GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki – „Wariacje Kolbergowskie” (20.15) w wykonaniu Kapeli Maliszów z towarzyszeniem Orkiestry smyczkowej Uniwersytetu Fryderyka Chopina pod kierunkiem Adama Klocka. Celem projektu jest twórcza interpretacja polskiej muzyki tradycyjnej oraz ukazanie jej w nowym kontekście. Na repertuar wydarzenia złożą się mazurki, oberki i kujawiaki w aranżacji na zespół ludowy i orkiestrę smyczkową. Utwory zostały przygotowane na podstawie opracowań Oskara Kolberga.

Dzień zakończy się tradycyjnie w Jazz Club Central’a – Scena. Wieczór zainauguruje Violet Ultra czyli melancholijno-przebojowa mieszanka skandynawskiej elektroniki, słowiańskiej melodyki i niebanalnych tekstów.

Na wszystkie wydarzenia 46. Famy GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki obowiązuje wstęp wolny!

Szczegółowy harmonogram festiwalu dostępny jest w zakładce PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© Teatr Strefa Otwarta, fot. Gred Goodale

STREFY OTWARTE FAMY

Dziesiąty dzień 46. Famy GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki to kolejny artystyczny maraton i  zaskakujące miejsca prezentacji. Zobaczymy także filmy, które powstały podczas festiwalu.

Happenerzy z Grupy Kakało przeniosą się do marketu Lidl – tam w samo południe (12.00) powiedzą artystyczne „Dzień dobry” i nieznacznie zmienią charakter miejsca. Z kolei muzycznego sznytu, nadadzą Restauracji Hamaki Szymonmówi i Swiernalis (14.00) oraz Gypsy and The Acid Queen (16.00).

Wieczorem famowy punkt ciężkości znajdować się będzie w świnoujskiej Marinie. W klimatycznej hali zobaczymy spektakl „H(2)O” w wykonaniu Teatru Strefa Otwarta – to, jak zapowiadają aktorzy, pogłębione studium kluczowej sceny w dramacie „Hamlet“ – spotkania tytułowego bohatera z Ofelią (18.00). Później sceną zawładną dwa duety: Opia Ensemble (19.15) oraz Izabela Szafrańska i Paweł Sokołowski (20.15). Ci pierwsi to duet wiolonczelowo-fortepianowy. Zespół tworzą Aleksandra Pykacz i Ioana Mandrescu. Drugi z duetów eksploatuje muzykę etniczną, głównie pochodzenia żydowskiego w tradycji sefardyjskiej i aszkenazyjskiej. Zwieńczeniem wieczoru (21.00) w Basenie Północnym będzie koncert czterech niezwykłych kobiet z formacji Kagyuma. Panie stworzyły samodzielny muzyczny świat: wspólnie budują oryginalne aranżacje, dążą do instrumentalnego traktowania głosu poprzez wykorzystywanie rozmaitych technik wokalnych. Inspiruje ich muzyka jazzowa, folkowa, etniczna i brzmienia skandynawskie.

W Jazz Clubie Central’a – Scena w cyklu „Kino” zobaczymy filmy zrealizowane podczas festiwalu (21.45), później usłyszymy Miss God (22.30), która tworzy muzykę elektroniczną. Na koniec zagra Kuba Jaworski czyli Gypsy and The Acid Queen (00.00)

Na wszystkie wydarzenia 46. Famy GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki obowiązuje wstęp wolny!

Szczegółowy harmonogram festiwalu dostępny jest w zakładce PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© SWIERNALIS, fot. Maja Kopa

OBUHEM W PARANOJĘ

Kolejny dzień 46. Famy GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki to koncert z piosenkami Jonasz Kofty, wielki teatralny mecz 1050-lecia na placu Wolności, spora dawka humoru oraz jeszcze większa – muzyki. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

W Vegebarze EVKA zagrają podbijający tegoroczne famowe sceny Szymonmówi i Swiernalis (14.00). Koncert odbędzie się w ramach akcji „Zaproś Famę do siebie”. Później twórczy zamęt opanuje przestrzeń placu Wolności, gdzie aktorzy Zachodniopomorskiej Ofensywy Teatralnej rozegrają „Mecz 1050 – lecia” (16.00). Wczesnym wieczorem na tarasie Admirała I Uzdrowiska Świnoujście zabrzmią smyczkowe improwizacje duetu Perduo Vnc (18.00).

Wieczorne zdarzenia otworzy debata panelowa „Co śmieszy Polaków” (18.30) w wykonaniu Ośrodka Badań nad Uniwersalizacją Humoru. OBUH postara się uzyskać odpowiedź na to, z czego śmieją się różne grupy wiekowe, czy istnieje humor uniwersalny, czy w dowcipach odbija się aktualna sytuacja geopolityczno-kulturalna i jaki humor wolą Polacy. Sporo humoru należy spodziewać się także w koncercie sekcji wokalnej „Moja paranoja” (19.45). Tym razem zdolni wokaliści, którzy pracowali bez wytchnienia przez ponad tydzień pod kierunkiem Anny Serafińskiej i Marka Pędziwiatra, zaprezentują utwory Jonasza Kofty – „satyryka o duszy liryka”.

Wieczór w Jazz Clubie Central’a – Scena to DMmusic & Żenia Berliński czyli muzyka ilustracyjna pochodząca ze spektaklu teatralnego „Batory_trans” (22.00), druga prezentacja gości specjalnych festiwalu – Piotra Banacha i Katarzyny Sondej czyli duetu BAiKA (23.00), a na koniec Shapeles czyli muzyka z okolic rocka i funku.

Na wszystkie wydarzenia 46. Famy GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki obowiązuje wstęp wolny!

Szczegółowy harmonogram festiwalu dostępny jest w zakładce PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© BAiKA, fot. Małgorzata Bojarska

LUBIĘ PONIEDZIAŁEK

Piękna parada pod patronatem Wenus, kolejne spotkanie w ramach „Miejsc literatury” oraz gość specjalny festiwalu – duet BAiKA czyli nowy projekt muzyczny Piotra Banacha i Katarzyny Sondej. Czyli poniedziałek na Famie.

W samo południe (12.00) z Oflagu na główne trakty miasta wyruszy „Piękna parada”. Barwny korowód przejdzie ulicami Świnoujścia i promenadą. Tegoroczna identyfikacja wizualna festiwalu to szereg wariacji na temat postaci Wenus – twórczo przetworzone dzieła malarskie jak: „Narodziny Wenus” (Botticelli), „Wenus z Urbino” (Tycjan) i „Alegoria z Wenus i Kupidynem” (Bronzino), „Venus peegliga” (Velazquez). Idąc tym tropem – parada musi być piękna! I będzie!

Na placu Wolności ponownie zaprezentują się nasi goście z Japonii – Biel, Furutani, Mizobuchi z performansem „Skołowacenie” (16.30). Zobaczymy improwizowaną formę artystyczną z elementami tańca butoh, opartą na relacji dźwięku, ruchu i przestrzeni. Gościem Darka Foksa w kolejnej odsłonie cyklu „Miejsca literatury” będzie Marcin Kącki (17.30). Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym. Jest autorem głośnych książek „Lepperiada”, „Maestro. Historia milczenia” i „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”.

Wieczorem Fama przenosi się do Muszli koncertowej na Promenadzie. Wieczór rozpocznie Shapeles  (19.00) czyli kolektyw grający muzykę z okolic rocka i funka. Później wystąpi Gypsy and The Acid Queen (20.00), usłyszymy oniryczne melodie w połączeniu z bluesowym brzmieniem gitary. Muzyczny maraton zamknie koncert gości specjalnych 46. Famy GAZ-SYSTEM Terminal sztuki – duet BAiKA czyli Piotr Banach i Katarzyna Sondej (21.00). Piotr Banach jest m.in. założycielem i liderem zespołów Hey (w latach 1992-99) i Indios Bravos. Katarzyna Sondej to młoda, utalentowana wokalistka, grająca również na gitarze i instrumentach klawiszowych. Ich muzyka to szeroko rozumiany rock.

Ósmy dzień festiwalu, jak zawsze, zakończy się w Jazz Clubie Central’a – Scena. Tutaj kabaretowe „Patologie muzyczne” (22.30) Grupy Paszkot, która zapowiada, że widzowie będą czuli się niewygodnie, nieprzyjemnie i nieodpowiednio. Na zakończenie dnia poezja czyli „Katoteka slam” (23.30), autorski projekt Łukasza Gamrota, łączący slam, stand up, konkurs poetycki i open mic.

Na wszystkie wydarzenia 46. Famy GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki obowiązuje wstęp wolny!

Szczegółowy harmonogram festiwalu dostępny jest w zakładce PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI

GAZETA FESTIWALOWA „FAMIASTO” – NR 2

POBIERZ: FAMIASTO 2016-2

© FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI, fot. Ewelina Lesik

INTERDYSCYPLINARNA NIEDZIELA

Niedziela niedzielą, ale Fama musi być. Dzisiaj dwa wernisaże, muzyka i kabaret. Ciekawie zapowiadają się działania Grupy Kakało na przeprawie promowej oraz artystyczna akcja ZOT-u na Dworcu PKP. A na wszystko wstęp wolny!

Świnoujska przeprawa promowa dla turystów jest atrakcją samą w sobie, a dziś będzie jeszcze większą. Grupa Kakało przez godzinę (12.00-13.00) podróżować będzie między Uznamem a Wolinem, proponując pasażerom szereg rozrywek. Warunek jest jeden – nie mogą trwać dłużej niż osiem minut, czyli tyle ile trwa przeprawa promem. Nieco dłużej potrwa akcja Zachodniopomorskiej Ofensywy Teatralnej na Dworcu PKP „Witamy w Świnoujściu” (13.00). Zjednoczeni pod jednym szyldem aktorzy niezależnych teatrów Pomorza Zachodniego planują artystyczny desant na stację, a znając ich poczynania z lat ubiegłych (choćby ubiegłoroczna wizyta „Johny’ego Deepa”) można spodziewać się wielu zaskoczeń.

Popołudniowe zdarzenia zainaugurujemy w Drink & Bar Sito. W ramach akcji „Zaproś Famę do siebie” do baru wproszą się muzycy akustycznego Pangraja (16.00). Później w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44 efekty warsztatów zaprezentują uczestnicy sekcji fotograficznej (18.30). Opiekunem artystycznym grupy i jednocześnie kuratorem wystawy jest uznany fotograf Tomek Sikora. Tematem prac będzie „Wyspa”, co zainspirowane jest położeniem geograficznym Świnoujścia – miasta 44 wysp – oraz tym, że na czas trwania festiwalu Świnoujście przekształca się w „artystyczną wyspę”, „enklawę sztuki”. Artystyczną enklawą stanie się także Posterunek Energetyczny Enei, gdzie zaprezentują się studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (20.00). Ich „Aranea” to punkt, przędza, kurs, zagęszczenie, brzmienie, sieć, połączenie, układ i płynność linii.

Wieczór w Jazz Clubie Central’a – Scena rozpocznie Kabaret Nomen Omen (21.30). „Postrzelone baby” to program przestępczy, który dotyka tematyki kryminalnej – policja, napady na bank, mafia i in. Później zaprezentuje się muzyczna formacja Sterydy czyli synteza brzmień elektronicznych i instrumentalnych. A na koniec Adam Długosz czyli Snowid, który zstąpił na ziemię, by przekazywać ludzkości skumulowaną kosmiczną moc.

Na wszystkie wydarzenia 46. Famy GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki obowiązuje wstęp wolny!

Szczegółowy harmonogram festiwalu dostępny jest w zakładce PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© Candelaria Saenz Valiente

SOBOTNI TUZIN ZDARZEŃ

46. Fama GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki na półmetku! Ale wcale nie zwalniamy. Przed Państwem tuzin artystycznych propozycji. Wśród nich koncert premierowy – „Opowieść o bezsennej nocy”.

Od poranka (10.00) mieszkańcom Świnoujścia, robiącym zakupy na Zielonym Rynku Pod Zegarem, towarzyszyć będą zespoły Pangraj i Kipikasza. A na Oflagu  „Wenus i Neptun” czyli wybory Miss i Mistera 46. Famy GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki. Konkurs przeprowadzi Grupa Kakało (15.00).

Gościem drugiego spotkania w ramach cyklu „Miejsca literatury” będzie Dionisios Sturis – urodzony w Grecji polski dziennikarz i reporter. Jako korespondent polskich mediów relacjonował protesty i działania ruchów społecznych w Grecji. W 2012 roku otrzymał nominację do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż prasowy oraz nominację do nagrody Grand Press za reportaż radiowy. Spotkanie zatytułowane „Emigracje” poprowadzi Darek Foks (17.30).

Wieczorem w Hali w Basenie Północnym artystyczny kwartet wydarzeń. Na początek (19.00) monodram „Koniec” Teatru KOD. To historia człowieka dla którego życie jest więzieniem, a czas – najdłuższą drogą, którą stara się pokonać najłatwiej. Kolejny punkt programu, „Opowieść o bezsennej nocy” (20.00), zapowiadany jest jako jedno z ważniejszych wydarzeń tegorocznego festiwalu – prawykonanie kompozycji Candelarii Saenz Valiente, napisanej specjalnie z myślą o naszym festiwalu. Wśród wykonawców: Chór Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Candelaria Saenz Valiente – kierownictwo muzyczne, dyrygentka, Marcin Masecki – pianino, instrumenty klawiszowe oraz Jerzy Rogiewicz – perkusja.

Po muzycznych wrażeniach zapraszamy na performance „Skołowacenie” (21.15) z elementami tańca butoh,  improwizowaną formę opartą na relacji dźwięku, ruchu i przestrzeni. Ostatnim akordem cyklu w Hali przy marinie będzie instalacja audiowizualna „Re:Pieśni” formacji Miejscownik (22.00).

Szósty dzień Famy zakończy się, ja zawsze, w Jazz Clubie Central’a – SCENA. Zaprezentuje się improwizujący duet smyczkowy Perduo Vnc (23.00) oraz Monika Kowalczyk (0.00).

Na wszystkie wydarzenia 46. Famy GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki obowiązuje wstęp wolny!

Szczegółowy harmonogram festiwalu dostępny jest w zakładce PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.