MIEJSCA LITERATURY| DIONISIOS STURIS – spotkanie autorskie EMIGRACJE

46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI
Świnoujście, 15-27 VIII 2016

  • Data 20.08.2016
  • Godzina 17:30
  • Adres ul. Armii Krajowej 13, Świnoujście
  • Miejsce Galeria Miejsce sztuki44

MIEJSCA LITERATURY | Kolejna edycja cyklu realizowanego na Famie od 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku tematem przewodnim projektu jest WYSPA. Wybór tematu jest umotywowany położeniem geograficznym Świnoujścia, miasta 44 wysp. Zakres tematyczny projektu wyznaczają takie zagadnienia, jak: przestrzeń osobna, emigracja, wykluczenie, ucieczka, podróż geograficzna i podróż przez historię, pamięć indywidualna i zbiorowa, zderzenie tego, co wspólne z tym, co indywidualne, granice geograficzne, mentalne i duchowe.

Spotkanie autorskie EMIGRACJE | Wyspa Man – niewielka kropka na mapie położona na Morzu Irlandzkim, kawałek lądu, który jak głosi legenda, powstał podczas walki olbrzymów. Dionisios Sturis pracował na wyspie przez kilka lat i wciąż na nią wraca. Książka jest zbiorem niespiesznych opowieści o Manxach i Polakach, o ich splątanych losach. Opowiada także o młodej polskiej emigracji, którą bieda rzuciły w stronę Wysp. Dionisios Sturis: „Piszę książkę – o wyspie i o tutejszych Polakach, tych, którzy trafiali się dawniej i tych obecnych. Szukam połączeń między Manxami a Polakami, wspólnego mianownika. Zbieram doświadczenia, przypadki, przemyślenia, opinie, wrażenia i wyobrażenia, głosy na tak i na nie”.

DIONISIOS STURIS (ur. 1983) | Urodzony w Grecji polski dziennikarz i reporter. Stypendysta MKiDN oraz Fundacji Rządu Greckiego. Jako korespondent polskich mediów relacjonował protesty i działania ruchów społecznych w Grecji. W 2012 otrzymał nominację do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż prasowy oraz nominację do nagrody Grand Press za reportaż radiowy. Jego debiutancką książkę „Grecja. Gorzkie pomarańcze” (2013) nominowano do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Ostatnio opublikował książkę „Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania” (2015).

Moderator: DAREK FOKS | Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach literackich i wielokrotnie prowadził warsztaty literackie. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”. Opublikował m.in. „Ustalenia z Maastricht” i „Wielkanoc z tygrysem”. Jego teksty publikowano w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Wydana nakładem ha!art książka „Kebab Meister” uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2013. W roku 2014 został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jego tom poetycki „Rozmowy z głuchym psem” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Gdynia.