OŚRODEK BADAŃ NAD UNIWERSALIZACJĄ HUMORU OBUH – CO ŚMIESZY POLAKÓW? METAANALIZA

46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI
Świnoujście, 15-27 VIII 2016

  • Data 23.08.2016
  • Godzina 18:30
  • Adres ul. Wojska Polskiego 1, Świnoujście
  • Miejsce Miejski Dom Kultury

OŚRODEK BADAŃ NAD UNIWERSALIZACJĄ HUMORU OBUH | Dwie warszawskie grupy kabaretowe, które na FAMIE chcą przedstawić projekt: „Co śmieszy Polaków, czyli metaanaliza dowcipu”. Projekt ma na celu podejście do humoru od strony paranaukowej i udzielenie odpowiedzi na odwieczne pytanie: „Z czego śmieje się statystyczny Polak?”. Na projekt składać się będą badania prowadzone wśród mieszkańców Świnoujścia oraz konferencja, podczas której przeanalizowane zostaną zarejestrowane wcześniej wypowiedzi respondentów oraz na podstawie zebranych danych, zaprezentowany zostanie Dowcip Idealny – żart uniwersalny i najśmieszniejszy, stworzony przez „OBUH” (i mieszkańców Świnoujścia).

OBUH postara się uzyskać odpowiedź na to, z czego śmieją się różne grupy wiekowe, czy istnieje humor uniwersalny, czy w dowcipach odbija się aktualna sytuacja geopolityczno-kulturalna i jaki humor wolą Polacy (absurdalny, sucharowy, szowinistyczny, rasistowski, polityczny, abstrakcyjny, słowny, sytuacyjny). Podsumowaniem badania będzie otwarta dla wszystkich konferencja, na której zaprezentujemy metodykę, slajdy i wykresy. Pojawią się także ludzie w garniturach i kitlach. Zwieńczeniem konferencji będzie odegranie pierwszego na świecie Dowcipu Idealnego – żartu (w formie skeczu) złożonego z najpopularniejszych motywów przewijających się w odpowiedziach respondentów.

PASZKOT | Grupa powstała w Warszawie pod koniec 2011 roku. Od tamtego czasu zrealizowała programy: „Truchło” (2012 r.), „Bonifacja” (2013 r.), „Bajka o głupim Adasiu, czyli Beatrycze nie ma, ale też jest fajnie” (2014–2015 – z tym programem dostała się do półfinałów 31. PAKI, a także otrzymała wyróżnienie za wysoki poziom artystyczny oraz tytuł laureata 44. Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA), „Patologie Muzyczne” (2015–2016 – dzięki temu programowi Grupa dostała się do finałów 32. PAKI, na których otrzymała nagrody indywidualne).

NIPLODRAM | Grupa powstała w 2012 roku w Warszawie. Ze swoim pierwszym programem „Pierwsze koty robaczywki” dotarli do półfinałów PAKI. W 2015 roku ze swoim drugim programem „Telewizja za trzy grosze” także dotarli do półfinałów PAKI oraz otrzymali wyróżnienie i tytuł laureata 45. Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA.

Obie grupy współpracują z Tomaszem Podsiadło (Kabaretus Fraszka) i Klubem na Hożej, w którym organizują Przymiarki Kabaretowe, Poligony Kabaretowe i występują z tworzonym przez siebie materiałem.

SKŁAD | Karolina Pańczyk,  Kamila Polińska, Patrycja Zięcina, Katarzyna Waszkiewicz,  Maciej Pawłowski, Kajetan Zakrzewski, Jan Łukasik, Filip Stysiak