MIEJSCA LITERATURY | Kolejna edycja cyklu realizowanego na Famie od 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku tematem przewodnim projektu jest WYSPA. Wybór tematu jest umotywowany położeniem geograficznym Świnoujścia, miasta 44 wysp. Zakres tematyczny projektu wyznaczają takie zagadnienia, jak: przestrzeń osobna, emigracja, wykluczenie, ucieczka, podróż geograficzna i podróż przez historię, pamięć indywidualna i zbiorowa, zderzenie tego, co wspólne z tym, co indywidualne, granice geograficzne, mentalne i duchowe.
Spotkanie autorskie WYSPA NIEPAMIĘCI | W swojej najnowszej książce „Białystok” Marcin Kącki szuka śladów wymordowanych sąsiadów, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie, rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków. Kreśli portret Podlasia, gdzie mieszkali obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. Pyta także, jak doszło do tego, że w medialnym przekazie dominują płonące mieszkania, swastyki na murach, antysemityzm, rasizm i kibolskie porachunki. To metaforyczne ujęcie „wyspy niepamięci”: obraz miasta, w którym triumfuje skinowskie white power, a mieszkańców i mieszkanki dotknęła zbiorowa amnezja dotycząca ich przedwojennych sąsiadów.
MARCIN KĄCKI (ur. 1976) | Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym. Zdobywca nagrody Grand Press, dwóch nagród „Watergate” przyznawanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i nagrody studentów dziennikarstwa MediaTory. Był także siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo śledcze, news i reportaż”. Autor książek „Lepperiada” (2013), „Maestro. Historia milczenia” (2013) i „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” (2015).
Moderator: DAREK FOKS | Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach literackich i wielokrotnie prowadził warsztaty literackie. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”. Opublikował m.in. „Ustalenia z Maastricht” i „Wielkanoc z tygrysem”. Jego teksty publikowano w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Wydana nakładem ha!art książka „Kebab Meister” uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2013. W roku 2014 został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jego tom poetycki „Rozmowy z głuchym psem” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Gdynia.