SHAPELES – koncert

46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI
Świnoujście, 15-27 VIII 2016

  • Data 22.08.2016
  • Godzina 19:00
  • Adres Promenada, Świnoujście
  • Miejsce Muszla Koncertowa

SHAPELES | Skarżysko-Wąchocki kolektyw grający muzykę z okolic rocka/funka oraz szeroko rozumianego jazzu/yassu.  Zespół to połączenie pięciu zupełnie odmiennych świadomości w projekcji muzycznej, która to się wygnie to odkształci w procesie twórczym, lecz zawsze na końcu znajduje wspólny mianownik. Od odkształcenia myśli muzycznej czyli braku narzucenia formy myślowej w początkowym stadium tworzenia powstała nazwa ‚Shapeles’. Koloryt muzyki pojawiający się w utworach grupy determinowany jest na zasadzie wolności wyrazu i interpretacji poszczególnych zamysłów powstających w improwizacji muzyków. Forma ostateczna natomiast w dużej mierze powstaje w oparciu o tekst danego utworu oraz jego charakter i sens. Styl jaki muzycy prezentują to mieszanka funka/jazzu/rocka i soulu z ambicjami stworzenia swojego unikalnego stylu muzycznego, do którego stale dążą. Zdobywcy Grand Prix konkursu Scena dla ciebie 2015.

Muzyka zespołu to malownicza gitara Michała Berlińskiego, który swoimi solowymi partiami w utworach grupy zabiera słuchaczy w podróż po zakamarkach swojej wyobraźni. To również ciepłe brzmienia Rhodesa, pianina, oraz syntezatorów które pod palcami Piotra Sitkowskiego wypełniają przestrzeń i raz grają pierwsze skrzypce a raz tworzą tło w utworach grupy. To oczywiście także kreatywna gra Kuby Chaby w którego żyłach płynie groove i feeling, co z połączeniem pełnego brzmienia basu Sylwestra Kowalika daje podstawę zarówno do właśnie grooviącego funku jak i pulsującej improwizacji jazzowej. Dopełnieniem muzycznej kreacji zespołu jest śpiew oraz gra na saksofonach Marka Filipiaka, który jako autor tekstów do  utworów grupy (zarówno polskich jak i  angielskich), zabiera słuchaczy w podróż raz do podrzędnej kawiarni gdzie poznaje kobietę, która okazuje się być miłością jego życia, to znów do zatłoczonego klubu, gdzie tańczy z inną kobietą do upadłego. Wprawia słuchaczy raz w zadumę raz w euforię, doprowadza do śmiechu oraz wyciska łzy.

SKŁAD | Marek Filipiak – saksofony, wokal / Michał Berliński – gitary / Piotr Sitkowski – instrumenty klawiszowe / Sylwester Kowalik – bas / Kuba Chaba – perkusja

www.facebook.com/shapeles

VIDEO