FAMA NA DZIEŃ DOBRY opuszcza scenę i rusza w miasto. Artyści festiwalu występują dla przypadkowych przechodniów, dla umilenia czasu mieszkańców i turystów.
KIPIKASZA | Żeński duet powstały w 2013 roku, czerpiący inspirację z polskiej muzyki tradycyjnej i dziadowskiej piosenki w pełni tego słowa znaczeniu! Na ich muzykę składają się instrumenty z różnych stron świata, malutka elektronika, białe śpiewy oraz po prostu śpiewy. Przez surowe brzmienie chcą osiągnąć efekt nieco psychodelicznej muzyki. Nie są profesjonalistkami, muzykami, są grajkami. Ich utwory przybierają formę bajek i opowiastek. W tekstach poruszają tematy dotyczące wierzeń ludowych (takich jak wiara w Południce czy zmory) oraz problemów ówczesnych ludzi, na przykład spanie pod za gorącą pierzyną lub losy chłopa niesłuchającego swojej baby. W ludowych historiach jest wiele tajemnic i niewytłumaczalnych zjawisk. Jedno jest pewne: za złe uczynki każdego spotyka kara. Zespół pobiera nauki u najstarszych muzykantów wiejskich, bierze czynny udział w warsztatach muzyki tradycyjnej organizowanych przez stowarzyszenia zajmujące się badaniem polskiej muzyki ludowej oraz podejmuje samodzielne podróże, które mają na celu rejestrację muzyki tradycyjnej i najstarszych pieśni. Osiągnięcia: III Miejsce na Festiwalu Mikołajki Folkowe 2013 (za pomysłowość i odwagę oraz poszukiwanie i świeżość eksperymentowania), I miejsce podczas Przeglądu Piosenki Wojska Polskiego Zegrze 2014 za własną twórczość, wyróżnienie podczas konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2015 (za dobór repertuaru i alternatywną koncepcję sceniczną).
SKŁAD | Karolina Balmas-Pęczuła – wokal, bęben, klawiszki, melodyka, przeszkadzajki, drumla, akrobacje, fajerwerki, miotła, iluzjonizm / Aleksandra Członka – wokal, cajon, drumla, przeszkadzajki, bębny, melodyka, taniec, efekty specjalne, rentgen oczu, szpilki w panterkę
www.facebook.com/kipikaszaband
PANGRAJ | Całkowicie akustyczna kapela z Poznania. W swojej twórczości młodzi muzycy inspirują się szeroko pojętym folkiem, muzyką bałkańską, cygańską, jazzem, ale także bluesem, reagge, muzyką filmową. Polskie teksty, niekiedy z nutą humoru oraz ironii poruszają między innymi tematy wolnościowe i społeczne. Zespół na swoim koncie ma sporo występów klubowych i konkursowych, chętnie grywa również na zasadzie „street art”. Dotychczasowy dorobek: 2015 – Udział w Songwriter Łódź Festiwal, udział w projekcie Generator Malta w ramach Malta Festival w Poznaniu, I miejsce podczas Etno Festiwalu Olandia w konkursie o Złoty Wiatrak, wyróżnienie oraz tytuł laureata na Festiwalu FAMA; 2016 – Nagranie pierwszej, samodzielnie wyprodukowanej EP „Birobidżan”, zwycięstwo w konkursie „Demostacja” organizowanym przez KontenerARTw Poznaniu.
SKŁAD | Adam Kandziora – gitara, ukulele, wokal / Sławomir Kandziora – akordeon, chórek / Robert Carrazna Agaciński – cajon, perkusjonalia, chórek / Lidia Banasiak skrzypce, chórek