LUBIĘ PONIEDZIAŁEK

46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI
Świnoujście, 15-27 VIII 2016

© BAiKA, fot. Małgorzata Bojarska

LUBIĘ PONIEDZIAŁEK

Piękna parada pod patronatem Wenus, kolejne spotkanie w ramach „Miejsc literatury” oraz gość specjalny festiwalu – duet BAiKA czyli nowy projekt muzyczny Piotra Banacha i Katarzyny Sondej. Czyli poniedziałek na Famie.

W samo południe (12.00) z Oflagu na główne trakty miasta wyruszy „Piękna parada”. Barwny korowód przejdzie ulicami Świnoujścia i promenadą. Tegoroczna identyfikacja wizualna festiwalu to szereg wariacji na temat postaci Wenus – twórczo przetworzone dzieła malarskie jak: „Narodziny Wenus” (Botticelli), „Wenus z Urbino” (Tycjan) i „Alegoria z Wenus i Kupidynem” (Bronzino), „Venus peegliga” (Velazquez). Idąc tym tropem – parada musi być piękna! I będzie!

Na placu Wolności ponownie zaprezentują się nasi goście z Japonii – Biel, Furutani, Mizobuchi z performansem „Skołowacenie” (16.30). Zobaczymy improwizowaną formę artystyczną z elementami tańca butoh, opartą na relacji dźwięku, ruchu i przestrzeni. Gościem Darka Foksa w kolejnej odsłonie cyklu „Miejsca literatury” będzie Marcin Kącki (17.30). Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym. Jest autorem głośnych książek „Lepperiada”, „Maestro. Historia milczenia” i „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”.

Wieczorem Fama przenosi się do Muszli koncertowej na Promenadzie. Wieczór rozpocznie Shapeles  (19.00) czyli kolektyw grający muzykę z okolic rocka i funka. Później wystąpi Gypsy and The Acid Queen (20.00), usłyszymy oniryczne melodie w połączeniu z bluesowym brzmieniem gitary. Muzyczny maraton zamknie koncert gości specjalnych 46. Famy GAZ-SYSTEM Terminal sztuki – duet BAiKA czyli Piotr Banach i Katarzyna Sondej (21.00). Piotr Banach jest m.in. założycielem i liderem zespołów Hey (w latach 1992-99) i Indios Bravos. Katarzyna Sondej to młoda, utalentowana wokalistka, grająca również na gitarze i instrumentach klawiszowych. Ich muzyka to szeroko rozumiany rock.

Ósmy dzień festiwalu, jak zawsze, zakończy się w Jazz Clubie Central’a – Scena. Tutaj kabaretowe „Patologie muzyczne” (22.30) Grupy Paszkot, która zapowiada, że widzowie będą czuli się niewygodnie, nieprzyjemnie i nieodpowiednio. Na zakończenie dnia poezja czyli „Katoteka slam” (23.30), autorski projekt Łukasza Gamrota, łączący slam, stand up, konkurs poetycki i open mic.

Na wszystkie wydarzenia 46. Famy GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki obowiązuje wstęp wolny!

Szczegółowy harmonogram festiwalu dostępny jest w zakładce PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

« »