Celem projektu jest twórcza interpretacja polskiej muzyki tradycyjnej oraz ukazanie jej w nowym kontekście muzycznym. Na repertuar wydarzenia złożą się mazurki, oberki i kujawiaki w aranżacji na zespół ludowy i orkiestrę smyczkową. Utwory zostaną przygotowane na podstawie opracowań Oskara Kolberga.
KAPELA MALISZÓW | Rodzinna kapela z Męciny Małej (Beskid Niski) założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim w oparciu o wypracowany już styl. Wybrane osiągnięcia: I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe 2014, II miejsce na Festiwalu Nowa Tradycja 2014 oraz Złote Gęśle dla Kacpra Malisza, III miejsce dla Jana Malisza w kategorii multiinstrumentalista na Festiwalu Folkloru Górali Polskich 2014 w Żywcu, I miejsce oraz nagroda publiczności konkursu Stara Tradycja przy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2013 w Warszawie, I miejsce Festiwalu Śpiewaków i Kapel w Kazimierzu Dolnym 2013. Kapela koncertowała w Malezji na Rainforest Music Festival, w Wielkiej Brytanii na WOMAD Festival na scenie radia BBC3, w Niemczech w Radio WDR 3 w Kolonii, w Bonn (koncert zorganizowany przez Polski Instytut w Dusseldorfie), w Offenburgu,w Beligii na Gooikkoorts Festival. Ponadto Kapela zagrała w Pałacu Prezydenckim z okazji Koncertu Nadzwyczajnego poświęconemu Oskarowi Kolbergowi oraz na festiwalach: EthnoPort 2015, EtnoKraków 2015, Rozstaje 2015, Skrzyżowanie Kultur 2014. W roku 2013 i 2014 muzyka kapeli była również prezentowana na Międzynarodowych Targach Sztuki WOMEX. Skład: Zuzanna Malisz – śpiew, basy, bęben obręczowy, baraban / Jan Malisz – śpiew, skrzypce, lira korbowa, basy, gitara, akordeon / Kacper Malisz – pierwsze skrzypce, basy, moraharpa.
ORKIESTRA SMYCZKOWA UNIWERSYTETU FRYDERYKA CHOPINA | Skład: Katarzyna Sylla, Magdalena Laskowska, Magdalena Górska, Katarzyna Kielska, Sara Malinowska, Justyna Młynarczyk, Karolina Matuszkiewicz – skrzypce / Sylwia Rosińska, Maja Wachnik – altówka / Beata Cholewa, Jakub Jakubowski – wiolonczela / Paweł Kielak – kontrabas
ADAM KLOCEK (dyrygent, kierownictwo muzyczne) | Dyrygent i wiolonczelista, laureat muzycznego Oscara – Grammy Award 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji. Za premierowe nagranie „Concerto Grosso” z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą A. Wita otrzymał nagrodę Fryderyk 2002. Wraz z Sinfonia Varsovia dokonał prawykonania napisanego dla niego „Koncertu wiolonczelowego” K. Dębskiego. Album „Night in Calisia”, będący wspólnym dziełem Włodka Pawlika, Randy Breckera i Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka otrzymał Grammy Award 2014 w kategorii Najlepszy album dużego zespołu jazzowego. Adam Klocek dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce. Występował z takimi artystami jak Shlomo Mintz, Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Dame Evelyn Glennie, Vadim Repin, Randy Brecker, Boris Pergamenschikow, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Sophia Gubaidulina, Jadwiga Rappe, Pierre Amoyal, Julius Berger. Wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego. Jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektorem artystycznym orkiestry Młoda Polska Filharmonia i Filharmonii Częstochowskiej, a także międzynarodowych festiwali: Multimedia Amber Road Festival i Wszystkie Strony Świata. Członek honorowy Związku Kompozytorów Rosyjskich. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Srebrnym Medalem Gloria Artis.