MIEJSCA LITERATURY: WYSPA – NABÓR ZGŁOSZEŃ
Jeszcze do 15 maja 2016 trwa nabór zgłoszeń na festiwal Fama. Oprócz zespołów muzycznych, teatrów i twórców sztuk wizualnych w Świnoujściu spotkają się także uczestnicy sekcji literackiej.
Tematem tegorocznego projektu MIEJSCA LITERATURY będzie WYSPA, a warsztaty poprowadzą DAREK FOKS (proza, poezja) oraz MARCIN KĄCKI (reportaż).
Do przesyłania zgłoszeń zachęcamy osoby zainteresowane udziałem w warsztatach literackich. Oprócz codziennych zajęć warsztatowych zaplanowane są prezentacje uczestników (spotkania pod hasłem „Sekcja literacka czyta” i slam w areszcie śledczym), a także publikacje tekstów w gazecie festiwalowej i/lub biuletynie literackim. ZGŁOŚ SIĘ, a będziesz miał szansę wziąć udział w wyjątkowym, międzypokoleniowym spotkaniu oraz walczyć o Nagrodę im. Mariana Redwana (2000 zł brutto). Prosimy o zapoznanie się z regulaminem festiwalu. Do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć pliki z prezentacją dotychczasowej twórczości literackiej (teksty publikowane lub niepublikowane). Dla zakwalifikowanych uczestników udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapewniamy zakwaterowanie i jeden posiłek podczas pobytu w Świnoujściu.
Nad pracami sekcji czuwać będą PEDAGODZY:
• DAREK FOKS – Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Wydana nakładem ha!art książka „Kebab Meister” uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2013. W roku 2014 został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jego tom poetycki „Rozmowy z głuchym psem” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Gdynia.
• MARCIN KĄCKI – Dziennikarz „Gazety Wyborczej”, reporter „Dużego Formatu”. Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym. Zdobywca m.in. tytułu Dziennikarza Roku i nagrody w kategorii „Dziennikarstwo śledcze” w konkursie Grand Press 2007 oraz dwóch nagród Watergate przyznawanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (2007). Autor książek „Lepperiada”, „Maestro. Historia milczenia”, „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”.
Wybór tegorocznego tematu jest umotywowany położeniem geograficznym Świnoujścia, miasta 44 wysp, miasta o burzliwej przeszłości. Wśród podejmowanych zagadnień znajdą się: przestrzeń osobna, własna; emigracja, wykluczenie, ucieczka; podróż geograficzna i podróż przez historię; pamięć indywidualna i zbiorowa; zderzenie tego, co wspólne z tym, co indywidualne; granice geograficzne, mentalne, duchowe; bezdomność duchowa.
W ramach projektu zaplanowaliśmy również SPOTKANIA AUTORSKIE. Na chwilę obecną swój udział w festiwalu potwierdzili:
• DIONISIOS STURIS „EMIGRACJE” – Wyspa Man, niewielka kropka na mapie położona na Morzu Irlandzkim, kawałek lądu, który jak głosi legenda, powstał podczas walki olbrzymów. Dionisios Sturis pracował na wyspie przez kilka lat i wciąż na nią wraca. Książka „Gdziekolwiek mnie rzucisz” jest zbiorem niespiesznych opowieści o Manxach i Polakach, o ich splątanych losach. Opowiada także o młodej polskiej emigracji, którą bieda rzuciły w stronę Wysp. Dionisios Sturis: „Piszę książkę – o wyspie i o tutejszych Polakach, tych, którzy trafiali się dawniej i tych obecnych. Szukam połączeń między Manxami a Polakami, wspólnego mianownika. Zbieram doświadczenia, przypadki, przemyślenia, opinie, wrażenia i wyobrażenia, głosy na tak i na nie”.
• MARCIN KĄCKI „WYSPA NIEPAMIĘCI” – W swojej najnowszej książce „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” Marcin Kącki szuka śladów wymordowanych sąsiadów, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie, rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków. Kreśli portret Podlasia, gdzie mieszkali obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. Pyta także, jak doszło do tego, że w medialnym przekazie dominują płonące mieszkania, swastyki na murach, antysemityzm, rasizm i kibolskie porachunki. To metaforyczne ujęcie „wyspy niepamięci”: obraz miasta, w którym triumfuje skinowskie white power, a mieszkańców i mieszkanki dotknęła zbiorowa amnezja dotycząca ich przedwojennych sąsiadów.
Planowany termin tegorocznej Famy to 15-28 sierpnia 2016. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej festiwalu oraz naszego profilu na FACEBOOKU.
© Fama – Międzynarodowy Kampus Artystyczny, The International Artistic Campus, fot. Piotr Morytko, Joanna Kurdziel-Morytko
« WYNIKI ELIMINACJI – FAMA CZĘSTOCHOWA 2016 WYNIKI ELIMINACJI – PRZEGLĄD SPAM 2016, LUBLIN »