MIEJSCA LITERATURY: WYSPA – NABÓR ZGŁOSZEŃ

46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI
Świnoujście, 15-27 VIII 2016

© Fama - Międzynarodowy Kampus Artystyczny, The International Artistic Campus, fot. Piotr Morytko

MIEJSCA LITERATURY: WYSPA – NABÓR ZGŁOSZEŃ

Jeszcze do 15 maja 2016 trwa nabór zgłoszeń na festiwal Fama. Oprócz zespołów muzycznych, teatrów i twórców sztuk wizualnych w Świnoujściu spotkają się także uczestnicy sekcji literackiej.

Tematem tegorocznego projektu MIEJSCA LITERATURY będzie WYSPA, a warsztaty poprowadzą DAREK FOKS (proza, poezja) oraz MARCIN KĄCKI (reportaż).

Do przesyłania zgłoszeń zachęcamy osoby zainteresowane udziałem w warsztatach literackich. Oprócz codziennych zajęć warsztatowych zaplanowane są prezentacje uczestników (spotkania pod hasłem „Sekcja literacka czyta” i slam w areszcie śledczym), a także publikacje tekstów w gazecie festiwalowej i/lub biuletynie literackim. ZGŁOŚ SIĘ, a będziesz miał szansę wziąć udział w wyjątkowym, międzypokoleniowym spotkaniu oraz walczyć o Nagrodę im. Mariana Redwana (2000 zł brutto). Prosimy o zapoznanie się z regulaminem festiwalu. Do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć pliki z prezentacją dotychczasowej twórczości literackiej (teksty publikowane lub niepublikowane). Dla zakwalifikowanych uczestników udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapewniamy zakwaterowanie i jeden posiłek podczas pobytu w Świnoujściu.

Nad pracami sekcji czuwać będą PEDAGODZY:

DAREK FOKS – Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Wydana nakładem ha!art książka „Kebab Meister” uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2013. W roku 2014 został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jego tom poetycki „Rozmowy z głuchym psem” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Gdynia.

•  MARCIN KĄCKI – Dziennikarz „Gazety Wyborczej”, reporter „Dużego Formatu”. Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym. Zdobywca m.in. tytułu Dziennikarza Roku i nagrody w kategorii „Dziennikarstwo śledcze” w konkursie Grand Press 2007 oraz dwóch nagród Watergate przyznawanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (2007). Autor książek „Lepperiada”, „Maestro. Historia milczenia”, „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”.© Fama Międzynarodowy Kampus Artystyczny The International Artistic Campus fot. Joanna Kurdziel Morytko

Wybór tegorocznego tematu jest umotywowany położeniem geograficznym Świnoujścia, miasta 44 wysp, miasta o burzliwej przeszłości. Wśród podejmowanych zagadnień znajdą się: przestrzeń osobna, własna; emigracja, wykluczenie, ucieczka; podróż geograficzna i podróż przez historię; pamięć indywidualna i zbiorowa; zderzenie tego, co wspólne z tym, co indywidualne; granice geograficzne, mentalne, duchowe; bezdomność duchowa.

W ramach projektu zaplanowaliśmy również SPOTKANIA AUTORSKIE. Na chwilę obecną swój udział w festiwalu potwierdzili:

DIONISIOS STURIS „EMIGRACJE” – Wyspa Man, niewielka kropka na mapie położona na Morzu Irlandzkim, kawałek lądu, który jak głosi legenda, powstał podczas walki olbrzymów. Dionisios Sturis pracował na wyspie przez kilka lat i wciąż na nią wraca. Książka „Gdziekolwiek mnie rzucisz”  jest zbiorem niespiesznych opowieści o Manxach i Polakach, o ich splątanych losach. Opowiada także o młodej polskiej emigracji, którą bieda rzuciły w stronę Wysp. Dionisios Sturis: „Piszę książkę – o wyspie i o tutejszych Polakach, tych, którzy trafiali się dawniej i tych obecnych. Szukam połączeń między Manxami a Polakami, wspólnego mianownika. Zbieram doświadczenia, przypadki, przemyślenia, opinie, wrażenia i wyobrażenia, głosy na tak i na nie”.

MARCIN KĄCKI „WYSPA NIEPAMIĘCI” – W swojej najnowszej książce „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” Marcin Kącki szuka śladów wymordowanych sąsiadów, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie, rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków. Kreśli portret Podlasia, gdzie mieszkali obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. Pyta także, jak doszło do tego, że w medialnym przekazie dominują płonące mieszkania, swastyki na murach, antysemityzm, rasizm i kibolskie porachunki. To metaforyczne ujęcie „wyspy niepamięci”: obraz miasta, w którym triumfuje skinowskie white power, a mieszkańców i mieszkanki dotknęła zbiorowa amnezja dotycząca ich przedwojennych sąsiadów.

Planowany termin tegorocznej Famy to 15-28 sierpnia 2016. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej festiwalu oraz naszego profilu na FACEBOOKU.

© Fama – Międzynarodowy Kampus Artystyczny, The International Artistic Campus, fot. Piotr Morytko, Joanna Kurdziel-Morytko

« »